Ocak – Gaz Dönüşümü

Kategori: Tesisatçı | 0

firinli-ocak-dogalgaz-donusumuÖnceden tüp ile kullanılan set üstü ocakların doğalgaza uyumlu hale getirebilmek için yapılan çalışmalara ocak doğalgaz dönüşü denir. Fırın içerisinde yer alan ocak memeleri biraz daha geniş delikli parçalar ile değiştirildikten sonra ocağınızı doğalgaz da kullanabilirsiniz.

 

Doğalgaza dönüşüm işlemlerinde dikkat edilecek hususlar
Doğalgaz ile fırın veya setüstü ocağınızın bağlantısı sağlam bir şekilde yapılması gerekir. Bağlantı borusu sıkıldıktan sonra gaz kaçağı testi yapılmalıdır.
Gaz kaçağı testi bulaşık süngerine bulaşık deterjanı sürülerek köpürtülür. Köpük bağlantı kısımlarına sürülerek test gerçekleşebilir.Daha güvenli doğazgaz testi için test makinesı ile test yapılır.
Ocak için takılacak doğalgaz memeleri cihazınızın markasına uyumlu olması gerekir.
Ocak alev ayarının iyi yapılması gerekir. Aksi taktirde fazla yanan ocaklarda tencere ve tavalarında siyahlanma ve alevin boşa yanması ortaya çıkacaktır.

Ocaklarda Görülen Problemler
1- Ocaklarda çakmak problemi elektrik bağlantınızı kontrol edin ve bizi arayın.
2- Ocaklarda alevin az olması veya çok yanması durumunda memelerin temizlenmesi gerekir. Sıcak suda kaynatılan memeler iyice temizlendikten sonra yerine takılır ve sağlam şekilde eski çalışmasına devam eder.
3- Rezistans ve termostatı kontrol edin
Doğalgaz yada Lpg ile çalışan fırınlar zaman içerisinde alevlenme bölümlerindeki gözeneklerin tıkanması sonucu ocağın verimli çalışmasını engeller. Ocak üzerindeki alev gözeneklerini çıkartıp iyice temizleyiniz. Sıcak suda kaynatırsanız tıkalı gözenekleri açmanız kolaylaşır.
4- Musluklar dönmüyorsa fırınınızı bakıma ihtiyacı var demektir.
5-Gazlı fırınlar gaz çıkış gözeneklerindeki tıkanıklıklar sebebiyle düzgün çalışmazlar gözeneklerin temizlenmesi sorunu giderecektir