Yangın Tesisatı

Kategori: Tesisatçı | 0

Yangın Tesisatı Proje Çizimi Nereden Başlanmalı ? Yangın Tesisatı Proje Çizimi Nasıl Yapılmalı ?

yangintesisatiProjeye başlamadan önce ilk olarak elimizdeki mimari projeyi temizlemek gerekli temizlemekten kastım gereksiz yazı, çizgi, ölçü vs. varsa silinmeli, sade anlaşılır bir mimari proje oluşturulmalı, renklerinide projeye baktıgımız zaman mimari kısmı arka planda kalması için yani çizilen projenin ön plana çıkması için mimari renk tonları koyu olanlar (örn. 8 numara gibi) kullanılır.

Mimari temizleme işi bittikten sonra mimariyi incelemek, tanımak gerekli.Mesela mekanik odaları nereler ? şaftlar nerede var uygun mu degil mi ? Yangın itfaiye bağlantı ağzını nereye bırakabilirim ? gibi soruların cevaplarını ararsınız.Cevaplarını bulduktan sonra sprinkler tesisatını yapmaya başlarsınız.İlk olarak mimari büyükse zonlama planı hazırlarsınız.Mimariyi zon zon ayırırsınız.Kuru sistemleri ayrı ıslak sistemleri ayrı zonlarsınız.Zonlama planı hazırlandıktan sonra borulama hakkında da örn. loop sistem,grid sistem veya te baglantı mı olacak gibi bilgi alırsınız.Bu bilgiyede ulaştıktan sonra sprinkler yerleştirmeye başlarsınız.

Tehlike sınıflarına göre sprinkler yerleştirirsiniz.Sprinkleri tiplerine göre yerleştitirirsiniz.Kuru hat ise upright sprinkler (dik tip) ıslak ise pendent sprinkler (sarkık tip) sembolü koyarsınız.Bazı bölümlerde side wall (duvar tipi) sprinkler kullanırsınız.Sprinkler yerleşimi bittiginde zonlamaya göre borulamaya başlarsınız.Borulamayı yaparken layerli çalışırsanız sizin için faydalı olacaktır.

Islak zonlarda sprinkler sistemi ana besleme borusu birden fazla yangın hattına hitap edebilir.Eger ana besleme borusundan birden fazla zon beslenecekse her bir zon veya kolon hattına akış anahtarı, test ve drenaj vanası ve izleme anahtarlı kelebek vana konulur.Borulamayıda bitirdikten sonra yangın dolabı yerleşimlerini yaparsınız.Yangın dolap hattınıda isterseniz ana hattan baglarsınız veya ayrı bir zon gibide düşünebilirsiniz.Yangın dolabı hattıda bittikten sonra önce incelemiş oldugunuz itfaiye bağlantı agzınıda çizersiniz.

İşlemleri yaptıktan sonra tüm hatların girişlerini yangın pompa odasına kadar getirirsiniz.Pompa odasında da yangın pompalarını yerleştirdikten sonra pompa emişlerini ve basma kollektörlerinide gösterirsiniz.Mekanik odaya getirdiginiz hatları basma kollektörüne baglarsınız.Mekanik oda çözümüde bittikten sonra tehlike sınıfına göre çaplandırmaya başlarsınız.Çaplandırma bittikten sonra eger kuru zonlar varsa boru iç hacimleri hesaplanır.Boru iç hacminin normal çıkması için zonun 3000 m2 den küçük olması gerekli veya ana hattın çok uzun gitmemeli boru iç hacmini en çok arttıran büyük çaplı ana borulardır.Ana borular ne kadar uzun mesafeye giderse o kadar çok boru iç hacmi çıkar.Komple borulama, çaplandırma, mekanik oda yerleşimi, yangın dolapları yerleşimi, itfaiye baglantı ağzı yapıldıktan sonra tekrar bi gözden geçirilir eksik kalmamışsa şeması çizmeye başlanır.Şemada çizildikten sonra pafta başlığı oluşturulur birde lejant ayarlanılır ve pafta içerisinde bir yere konulur ve çizim çıktı alma aşamasına gelmiş olur.